Як подолати паніку 

Дієвими вправами ділиться сімейна та дитяча психологиня Світлана Ройз. 

Рекомендуємо зберегти в нотатки або виписати, адже у стані стресу можете не згадати. І за можливості - перечитувати й повторювати. 

 Вправа на контроль стоп, спини, очей і рук

У людини є кілька точок опори й контакту, завдяки яким вона може вийти зі стану паніки. 

Стопи. Що б не відбувалося, перевіряйте себе і своїх дітей, наскільки стійко стоять стопи. Коли чуєте інформацію, що вас лякає, постарайтеся одразу подивитися на свої ноги. Контакт із ногами дає можливість рухатися. 

Спина. Якщо у вас є можливість на щось спертися, зробіть це. Коли стає страшно, притуліться до стіни чи спинки стільця. 

Очі. Роздивіться, що є навкруги. Якщо поруч із вами хтось є, зустріньтеся з ним/нею поглядом. Коли страшно, ми часто говоримо "у мене в очах потемніло", тобто виходимо із зорового контакту. Покліпайте очима й знайдіть яскраву точку, аби сфокусуватися. 

Руки. Стисніть і розтисніть кулаки, потріть руки, обійміть себе. У сильному стресі ми втрачаємо контакт зі своїм тілом. Буквально "вилітаємо" з нього. Але тільки тіло може витримати те напруження, з яким ми стикаємося. Якомога частіше загортайтеся в ковдру. 

Вправа: точка між підмізинним пальцем і мізинцем

Екстрена допомога під час паніки. Знайдіть точку між безіменним пальцем і мізинцем. Натисніть на неї. Вправа на простукування грудної клітки Простукуйте грудну клітку, з'єднуючи руки, з періодичністю один удар на секунду, чергуючи руки. Проговоріть: "Я впораюся, ситуація справді складна, але я зроблю це". Ця вправа допомагає повернути серцебиття в нормальний ритм. Тому важливо, щоби був саме один удар на секунду. Якщо робити це частіше, серцебиття пришвидшується.Якщо дитина самостійно не може це робити, ритмічно постукайте по її колінах чи плечах зі словами: "Ми впораємося, справді страшно й важко, але подивися, які ми молодці". Вправа "потягуньки"Цю вправу треба обов'язково запам'ятати. Як тільки з'являється можливість, робіть "потягуньки": тягніться вверх. Якщо вмієте займатися йогою чи стретчингом, саме час згадати ці вправи. У стані стресу м'язи спазмуються. Треба повернути їхній нормальний тонус - саме так ми виходимо зі стану стресу.Якщо перебуваєте в закритому просторі й не можете потягнутися, потягніть пальці рук, ніг, шию. Це допоможе повернути активність префронтальної кори, щоб швидко думати й реагувати.

Поради психолога під час війни.

Рекомендації та консультації практичного психолога Карнадуд А.В.

Що таке когнітивна сфера?

Когнітивна сфера особистості включає в себе:

  • 1. Відчуття та сприймання в системі інтелектуальних властивостей особистості;
  • 2. Пам'ять;
  • 3. Увагу;
  • 4 Мислення та інтелект;
  • 5. Уяву і творчість;

Важливі етапи когнітивного розвитку дитини

Багато дітей відчувають розчарування від процесу навчання, вважаючи його занадто складним заняттям, і все тільки тому, що, по суті, не володіють належними когнітивними навичками, необхідними для обробки інформації. Тобто тими специфічними базовими навичками, які забезпечують успішне навчання. Додаткове навантаження у школі, домашня робота або особлива увага до відсутності цих навичок поглиблюють їх розчарування та ще більше підсилюють проблеми з читанням і труднощі з оволодінням новими знаннями.

Більшість шкіл не виділяють достатньо коштів або часу на індивідуальне навчання, необхідне учням, які мають слабкі когнітивні навички. Крім того, педагогам доводиться читати навчальну програму в тому темпі, який важко витримувати таким дітям. Вони не можуть іти в ногу з однолітками й відчувають складнощі під час навчання, відстаючи все більше й більше, а часто набуваючи проблему на все життя

Когнітивні етапи розвитку дитини - етапи навчання
Навчання - складний процес, що розвивається поетапно. Він базується на вроджених здібностях, успадкованих і генетично закодованих при народженні. Але мало хто з нас навчається з тією максимальною ефективністю, яка генетично детермінована. Ось чому певні зусилля та практика сприяють покращенню здатності до навчання та підвищенню продуктивності в більшості людей.
Розвиток нашого вміння навчатись проходить через стадії вдосконалення сенсорних і моторних навичок, потім когнітивних навичок і, нарешті, призводить до здатності засвоювати формальні інструкції. Недостатність на будь-якій зі стадій може призвести до проблем на наступних залежних стадіях.
Школи, державні програми, спеціальна освіта зосереджені на академічних інструкціях (підсумковій стадії). На жаль, вони рідко визнають, що не всі діти володіють належною мірою розвиненими когнітивними навичками, необхідними для ефективної обробки й розуміння інформації, що дається за допомогою академічних інструкцій. Без розвитку відповідних когнітивних навичок деталізація академічних інструкцій і репетиторство не призводять до покращення здатності до навчання, і всі зусилля, спрямовані на допомогу учню, виявляються марними.
Більш пильний погляд на етапи навчання розкриває важливість розвитку когнітивних навичок.

Уроджені здібності

 Уроджені здібності людини - це основа процесу навчання. Вони є генетично визначеними можливостями та обмеженнями, якими ми володіємо при народженні та які успадковані нами від батьків і предків. Моцарт, звісно, володів більшою вродженою музичною здатністю, ніж більшість із нас, але за допомогою практики більшість із нас теж може покращити свої музичні здібності. Верхні межі наших можливостей визначаються вродженими даними, але те, наскільки ми наблизимось до цих верхніх меж, визначається іншими елементами, необхідними для навчання.

Сенсорні й моторні навички

Сенсорні й моторні навички розвиваються на основі наших уроджених здібностей. Сенсорні навички включають зір, слух і дотик. Вони відповідальні за одержання інформації. Моторні навички відносяться до м'язів і руху та включають уміння повзати, ходити, бігати, писати й розмовляти. Моторні навички відображають інформацію, яку отримали й опрацювали наші почуття. І сенсорні, й моторні навички частково визначаються генетичним кодом і частково набуваються при повторюваній взаємодії з навколишнім середовищем. Майже в усіх людей ці навички можна покращити за допомогою правильної цільової практики. Вони є основою для занять спортом і гри на музичних інструментах, фізіотерапії та інших подібних зусиль для підвищення результативності.

Когнітивні навички 

Когнітивні (пізнавальні) здібності дозволяють обробляти сенсорну інформацію, яку ми отримуємо. Вони синтезують у собі нашу здатність аналізувати, оцінювати, зберігати інформацію, пригадувати досвід, порівнювати й визначати дії. Хоча когнітивні навички частково вроджені, основна їх частина набувається. Якщо їх розвиток не відбувається природним чином, формується когнітивна недостатність, яка зменшує потенціал навчання й важко коригується без спеціального та належного (часто медичного) втручання. Як і сенсорні, й моторні, когнітивні навички теж можна тренувати та покращувати за рахунок правильного навчання. Зміни в когнітивній сфері можна спостерігати в тих випадках, коли травма завдає шкоду певній частині мозку. Правильна терапія часто здатна «відремонтувати» мозок пацієнта й, відповідно, відновити або покращити когнітивні функції. Це також діє й у випадку з учнями. Слабкі когнітивні навички можна підсилити, а нормальні когнітивні навички - покращити, тим самим полегшуючи та покращуючи продуктивність процесу навчання.

Сприйняття інструкцій

Формальне прийняття й дотримання інструкцій є останнім і найбільш неоднорідним рівнем навчання. Воно включає в себе вивчення академічних предметів, таких як алгебра, читання, письмо, - тих, які ні інтуїтивно, ні самостійно (у більшості своїй) засвоїти не можна. Ці предмети вивчаються за допомогою формальної освіти, а успішне й легке вивчення цих предметів залежить від основних когнітивних навичок людини. Базу знання кожного предмета можна розширити, але без наявності належної основи у вигляді вже сформованих ефективних когнітивних навичок висока успішність може стати важким завданням, сповненим розчарувань.

​Когнітивні навички можна тренувати й покращувати
У міру того як людина дорослішає й академічні завдання стають складнішими, дуже важливо, щоб основні навички їх вирішення були присутні та функціонували належним чином. Сильні когнітивні навички є ключем до високих досягнень у навчанні. Без них людина із проблемами з навчанням або читанням не може повністю використати свій потенціал.
Якщо ваша дитина відчуває труднощі у навчанні або читанні, причина може полягати в недостатньому розвитку однієї або кількох базових когнітивних навичок. Якщо причина дійсно в цьому, вона підлягає коригуванню за допомогою спеціальних індивідуальних навчальних програм, спрямованих на подолання «слабких місць», специфічних для кожної конкретної дитини, отже, інформація шкільної програми в результаті буде засвоюватися значно швидше та краще.


Тип темпераменту Вашого малюка

Всі знають, що виховання повинно починатися вже з пелюшок. Але чому тоді вже в перші роки життя деякі батьки починають дивуватися: струнка система виховання чомусь дає збій. Якісь речі дитина засвоює миттю, а щось ну ніяк не приживається в його поведінці. А все тому, що виховання, на жаль, не всесильне.
Є одна властивість людини (причому, одна з найважливіших і фундаментальних!), яка не підвладне нашому з вами впливу. Непідвладна, тому, що вона - вроджена, що формується на рівні генів, центральної нервової системи. Вам не прийде ж в голову виправляти своїй дитині форму носа? Так ж само це стосується і темперамента.
Це - вроджене і є незмінною до кінця життя властивість нервової системи. Знати особливості темпераменту вашої дитини просто необхідно. Але не для того, щоб с ними боротися, а для того, щоб з ними рахуватися.
Всього існує чотири типи темпераменту: сангвінік, флегматик, холерик і меланхолік.
Ітак, розглянемо ці типи докладніше, можливо, Ви дізнаєтесь у одному з них свого малюка.
Сангвінік
Це життєлюб, якому треба, щоб життя навколо нього кипіло ключем. Малюкові до всього є справа, з ним легко і цікаво. Він здатний знайти спільну мову з ким завгодно і легко адаптуватися в будь-якій обстановці. У цьому йому допомагає така чудова якість, як компромісність і щасливе уміння швидко забувати образи. Це природжений оптиміст, який завжди і в усьому бачить тільки хороше, не звертаючи уваги на негативні сторони. Сангвінік дуже легко включається в будь-яку діяльність і так само легко переключається на щось нове. Його рухи впевнені, точні, легко змінюють темп. Мова - виразна, швидка, багата мімікой і жестами. Засинає така дитина дуже швидко, спить добре і прокидаєтся з посмішкою, і в доброму гуморі. Без сліз і капризів, звичайно, справа не обходиться, як у будь-якої нормальної дитини, однак вони нетривалі, і малюка легко відволікти.
Флегматик
Така дитина справляє враження, що вона не поспішає нікуди. Маля поспіху просто не виносить. Серед інших дітей воно виділяється спокоєм і неквапливими, часто незграбними рухами. Зате його солідності та розважливості позаздрить будь-яка доросла людина. Щоб така дитина не робила, вона вважає за краще те, що вже звичне, перевірене і робить усе докладно, вперто долаючи всі перешкоди. Відволікти його від наміченої мети вкрай важко, свої рішення він не змінює і, якщо треба їх відстояти, проявляє завидну впертість. До всього нового він звикає вкрай важко, та зате, його психіка до неймовірності стійка до будь-яких зовнішніх подразників, вивести його з себе майже неможливо. Малюк - флегматик дуже стриманий і тому багатьом здається малоемоційним і товстошкірим. Це не так, просто емоції він рідко виявляє, зате почуття його глуибокі і постійні. Ще одне корисна якість флегматіка - його миролюбність. Він абсолютно не конфліктний і не агресивний. Мова такої дитини некваплива, часто з великими паузами і невиразна, без емоційних сплесків, без жестів і міміки.
Холерик
Це один з найяскравіших темпераментів. Така дитина - це просто стихійне лихо, смерч і тайфун в одній особі. Психологи таких дітей називають ще гіперактивними. Він ні хвилини не може посидіти спокійно і створюється враження, що він одночасно існує в кількох точках простору. Він заводиться з півоберту, його енергії вистачить на десятьох флегматиків, а фантазії за частиною пустощів просто невичерпні. Він - борець, задирака, часто агресивний. Береться за будь-яку справу, але далеко не завжди доводить її до кінця, відволікається на щось більш нове і цікаве. Йому дуже важливо бути в центрі уваги, спочивати на лаврах, щоб звідусіль на нього сипалися похвали. Рухи такої дитини поривісти й різані, мова швидка, голосна, з проковтуванням окремих слів, однако дуже виразна й емоційна. Серед однолітків холерик звичайно - лідер, командир. Він постійно конфліктує в компанії однолітків, проте жити без їх оточення не може. Чекати і пригнічувати власні бажання - не для нього. Йому треба все відразу і миттєво. Зазвичай такі діти легко пристосовуються до нового коллективу, але дуже скоро входять у конфлікт з вимогами дисципліни. Будь-які словесні покарання для холерика нічого не значать, зате будь-які спроби обмежити його свободу (поставити в кут, наприклад) здатні довести його до істерики.
Меланхолік
Його цілком можна порівняти з оранжерейною мімозою. Він дуже чутливий до будь-яких зовнішніх проявів, спробуйте навіть трохи підвищити на нього голос - миттєво з'являться сльози. Дуже часто такі діти - плаксії і боягузи. Особливо вони бояться всього нового і незнайомого, особливо людей і оточення. Сором'язливість, боязкість і нерішучість - основна риса їх характеру. Дуже часто меланхолік стає песимістом, який невпевнений в собі і зациклений на невдачах. Ще одна відмінна риса - крайня образливість. Увагу свою така дитина концентрує з труднощами, відволікаючись на дрібниці. Будь-яка діяльність для нього - важка праця, від якої він швидко втомлюється. Зазвичай діти - меланхоліки легко і швидко засвоюють вікові навички, але вони у них нестійкі і залежать від обставин. Рухи такого маляти невпевнені, часто метушливі, мова дуже тиха, але багата інтонаціями, виразна. Меланхоліки важче інших адаптуютья до нової обстановки. Але є одна риса, яка притягує до них і детей і дорослих буквально все життя - це їх крайня чутливість. Вони схожі на чуйну антену, яка вловлює найменші нюанси настрою, емоції інших людей. Світ меланхоліка - це світ почуттів, емоцій, в усіх їх відтінках, світ інтуїції.
Але навряд чи ви знайдете хоч один, з описаних типів в його «чистому» вигляді. Зазвичай буває поєднання двох типів темпераменту, один з яких переважає. І не потрібно спеціальних тестів, щоб зрозуміти з поведінки вашої дитини, до якого типу  вона  належить. Із найбільшою точністю це можна зробити після семи років, коли спадають деякі особливості молодшого віку, властиві всім дітям без виключення.
Не варто плутати характер з темпераментом. 
Характер - це те, що ми набуваємо в протягом життя, а темперамент - вроджена властивість, змінити яке практично неможливо. Однак, вихованням формуючи характер дитини, можна слегка підкоригувати деякі властивості темпераменту. Можна уявити собі, що темперамент - це ваша фігура, а характер - одяг. Одягом цілком можна скрити, підправити деякі особливості фігури, які вас не влаштовують. Однак повністю змінити її будову просто неможливо.
Якщо ваші з дитиною темпераменти збігаються, то вважайте, що вам пощастило. Ні в якому разі не «ламайте» малюка, темперамент зламати неможливо, краще спробуйте підлаштуватися під нього. Для цього необхідно, як мінімум, знати всі плюси і мінуси темпераменту дитини, а також спробувати посилити плюси і звести мінуси хоча б до нуля.
Виховуючи, не намагайтеся перетворити флегматика в холерика, а меланхоліка - у сангвініка. Треба вчитися не "притискати", а управляти будь-яким з цих типів.
Наприклад, сангвініка вчити терпінню, наполегливості та посидючості.
Флегматіка - ініціативності, вмінню розподіляти свій час, вільно виражати своі емоції (як радіти, горювати співчувати і бути добрим), спілкуватися з однолітками.
Холерика - вмінню іноді уповільнювати темп руху по життю (для цього можна придумати для нього різні «шлагбауми» і непередбачені зупинки), обдумувати свої рішення, гасити агресивність.
Меланхоліка треба постійно підтримувати, схвалювати, бути з ним м'якше, не вимагати від нього неможливого, учіть долати сором'язливість і боязкість, допомагати побороти страхи.
І головне - не забувати, що кожна людина, хай навіть ще маленька - індивідуальність, с особливостями якої треба рахуватися. Далі буде...

Виховання в залежності від типу темпераменту

 Типи темпераменту

Холерик

Тип нервової системи: сильний, неврівноважений, рухливий.

Позитивні риси: активність і енергійність, рішучість, цілеспрямованість, наполегливість і товариськість, переконлива мова.

Негативні риси: запальність, агресивність, схильність до конфліктів, злопам'ятність, часта зміна настрою, схильність до авторитарності.

Основний принцип - «Хочу все й одразу!».

Ваші дії: спрямовуйте енергію дитини в потрібне русло, допоможіть знайти цікаве хобі чи захоплення, не допускайте перезбудження нервової системи. Чергуйте рухливі та активні дії зі спокійними заняттями. Не можна наказувати і кричати, розмовляти з дитиною грубо, застосовувати фізичну силу. Дитині обов'язково потрібно займатися спортом: плаванням, тенісом, легкою атлетикою. Так невгамовна енергія холерика буде спрямована на фізичний розвиток, а зайва агресія - на досягнення високого спортивного результату.

Поради батькам та вчителям:

  • Не гальмуйте активність дитини у формі прямої заборони.
  • Не потакайте примхам дітей, щоб вберегти їхню нервову систему.
  • Раціонально використовуйте енергію дитини шляхом переключення з одного виду діяльності на інший.
  • Ніколи не підвищуйте голос, не використовуйте спосіб залякування.
  • Спілкуйтеся з дитиною спокійним, але впевненим тоном.
  • Доцільно обмежувати все, що збуджує нервову систему дитини: кіно, телебачення, читання - все повинно бути в міру. За дві години до сну - тільки спокійні ігри та заняття;
  • Необхідно розвивати у дитини зосереджену увагу та вміння керувати собою.
  • Привчати дитину до правил спілкування: розмовляти спокійно, не перебивати того, хто говорить, рахуватися з бажаннями інших, просити, а не вимагати;
  • Необхідно суворо дотримуватись режиму дня.
  • «Збудженого» холерика бажано залишити на самотіі навмисно відкладати обговорення його поганих вчинків.
  • Підкреслювати успіхи холериків.
  • Підтримувати нахил до спорту.
  • Рано звертати увагу на естетичне виховання.

Сангвінік

Тип нервової системи: сильний, врівноважений, рухливий.

Позитивні риси: активність і рухливість, швидка адаптація до нових умов, доброзичливість, захопленість справою, оптимізм, виразна мова, багата міміка та жести, авторитетність і лідерство.

Негативні риси: відсутність посидючості, мінливість і ненадійність, неуважність, невміння тримати слово, відсутність цілеспрямованості, нездатність до монотонної і тривалої роботі.

Основний принцип - «Я тобі вірю, а ти мені?».

Ваші дії: головне - навчити дитину виконувати обіцянки і тримати дане нею слово, не лінуйтеся нагадувати про незакінчені справи. Контролюйте хід виконання роботи, звертайте увагу дитини на якість і акуратність дій. З дитиною потрібно бути дуже обережними і поміркованими в похвалі, у разі перебору з компліментами у таких дітей швидко розвиваються схильність до завищення самооцінки і зазнайство, але не намагайтеся бути занадто серйозними. Краще принцип легкого і рівноправного спілкування. Уважно вибирайте вид спорту і захоплення для малюка - воно має бути цікавим для нього. Оптимальні секції з ігрових і командних видів спорту та театральні гуртки.

Поради батькам та вчителям

  • При спілкуванні вимоги до дитини повинні бути максимально справедливими.
  • Варто давати вихід енергії, стимулювати розкриття потенціалу та здібностей.
  • Потрібно виявляти довіру до дитини, здійснювати підтримку, закріплювати віру у власні сили.
  • Не давайте доручень, пов'язаних із довготривалою монотонною діяльністю.
  • Допомагайте у формі відкритої дружньої підтримки.
  • Будьте максимально вимогливими при скоєнні дитиною навіть незначних порушень
  • Коли дитина недоброякісно виконала завдання, змусьте теж саме завдання виконати ще раз.
  • Формуйте стійкі інтереси, розпочату роботу навчіть виконувати до кінця, виробляйте з раннього віку терпіння, цілеспрямованість.
  • Навчіть дитину дорожити дружбою із старими друзями.
  • Підтримуйте артистичні нахили (із збереженням дисципліни, наполегливості, виконання обов'язків).
  • Сприяйте у товаришуванні з авторитетними дітьми (схильний підкорятися лідеру, переймає у них багато корисного).
  • Раціонально поєднуйте «схвалюючий» і «суворий» режим виховання.

Флегматик

Тип нервової системи: сильний, урівноважений, інертний.

Позитивні риси: спокій і здатність до концентрації, терплячість і стійкість до стресів, миролюбність, обов'язковість і висока працездатність, цілеспрямованість і наполегливість.

Негативні риси: пасивність, малорухливість, тяжкість на підйом, інертність, нездатність приймати рішення, впертість і консерватизм.

Основний принцип - «Я все зроблю, тільки трохи пізніше!».

Ваші дії: у вихованні флегматика потрібно орієнтуватися на темп, який притаманний саме вашій дитині. Будьте терплячі, не квапте дитину і не кричіть на неї. Одночасно не дозволяйте дитині бути занадто повільною і відкладати справи на потім, з самого початку вчіть раціонально використовувати свій час, не примушуйте змагатися з більш активними або старшими дітьми. Ваша наполегливість може призвести до психологічної травми. Ніколи не сваріть дитину (особливо при людях) за надмірну обережність або повільність. Не дозволяйте годинами засиджуватися за однією справою, пропонуйте робити короткі перерви або періодично міняти спрямованість занять. Привчайте дитину приймати самостійні рішення, тримати слово і брати ініціативу в свої руки. Прищеплюйте навички спілкування в колектив. Із спортивних занять краще плавання, легка атлетика та шахи.

Поради батькам та вчителям

  • Давайте детальний інструктаж дитині щодо здійснення певної діяльності.
  • Не карайте за повільність, некмітливість.
  • Стимулюйте вияв щирих почуттів дитини, залучайте її до цікавої діяльності, що розвиває почуття, емоції.
  • Під час читання творів, в процесі гри, ознайомлюйте дитину з різновидами почуттів, вчіть правильно їх виявляти.
  • Вітайте кожен вияв самостійності дитини, непомітно допомагайте у складних справах.
  • Навчіть правильно переключати увагу під час виконання завдань і раціонально використовувати час.
  • Не треба відсторонювати дитину від тої діяльності, яка потребує прикладати зусилля;
  • Створюйте для дитини умови, коли потрібні швидкі дії, корисні ігри на змагання;
  • Потрібно спонукати дитину до руху (гімнастика, рухові ігри, плавання, біг);
  • Спонукайте дитину до гри, праці, конструювання - активізувати її;
  • Не можна різко обривати дитину. Необхідно попереджати її за декілька хвилин до зміни виду діяльності;
  • Необхідність мобілізуючого, спонукального і твердого режиму виховання (м'який посилює бездіяльність та пасивність).
  • Не слід зловживати суворістю режиму, надаючи час флегматику для роздумів, спостережень, самостійних рішень;
  • Заохочення до товаришування з більш активними типами (X, С).

Меланхолік

Тип нервової системи: слабкий, неврівноважений, інертний.

Позитивні риси: чутливість і здатність до співчуття, сердечність, тонка сприйнятливість і доброзичливість, старанність у роботі.

Негативні риси: вразливість і сором'язливість, невпевненість в собі і своїх діях, занижена самооцінка, замкнутість і некомунікабельність, інертність і зайва пасивність.

Основний принцип - «Мені не весело, тому що мені сумно!»

Поради батькам та вчителям

  • Виявляйте співчуття та повне розуміння почуттів дитини.
  • Дитина важко переносить сильні подразники. Обмежте її новими знайомствами та іграми.
  • Така дитина довго адаптується до нового колективу.
  • Не допускайте підвищення голосу, окриків, непосильних вимог для дитини.
  • Розвивайте у дитини комунікабельність шляхом гри.
  • Допомагайте дитині під час виконання завдань, підтримуйте найменший прояв активності.
  • Виховуйте волю, наполегливість і почуття власної цінності в колективі.
  • Враховуйте загрозу впливу сімейних конфліктів.

Усі типи темпераменту мають свої позитивні та негативні сторони. Так, позитивні якості холерика - активність, пристрасність, енергійність; сангвініка - рухливість, емоційність, чуйність; флегматика - витримка, спокій; меланхоліка - глибина та стійкість почуттів, емоційна чутливість. Разом з тим холерики можуть бути нестриманими, різкими, афективними; сангвініки - недостатньо зосередженими, легковажними та поверховими; флегматики - млявими, байдужими; меланхоліки - сором'язливими, замкнутими. А тому завдання педагогів полягає в тому, щоб виявити особливості прояву темпераменту дитини та, спираючись на його позитивні сторони, намагатися перебороти негативні прояви. Наприклад, виховання може привчити холерика до стриманості у вияві своїх почуттів, яка йому не властива, а меланхолік може стати більш сміливим та рішучим у вчинках.

Поведінка дітей визначається не темпераментом, не типом нервової системи, а суспільними умовами життя, всією системою відношень людини до дійсності. Темперамент хоча і виявляється в поведінці та діяльності, але не визначає їх. Темперамент є лише підґрунтям для формування характеру, риси якого відіграють провідну роль у поведінці та діяльності людини. Потрібно пам'ятати, що чисті типи трапляються рідко. Найчастіше вони змішані. 


Вправи на розвиток логічного мислення.

Виховати дитину, яка вміє чітко висловлювати думку та аргументувати власну позицію, а також навчити її знаходити виходи зі складних ситуацій можна завдяки розвитку навичок логічного мислення. Для чого потрібне логічне мислення? Для того, щоб людина вміла розмірковувати та мислити несуперечливо і послідовно. Логіка необхідна майже в усіх сферах життя: від звичайної бесіди до розв'язання складних технічних задач.

Тож як розвинути логічне мислення? Якщо постійно тренувати логічне мислення, то можна стати розумнішими та мудрішими. Це допоможе і в роботі, й у спілкуванні з людьми. Чим краще розвинута логіка, тим успішнішою людина може стати.

Поради для розвитку логічного мислення

Щоб сформувати корисну звичку, потрібно декілька разів повторити певну дію, щоб вона закріпилася на рівні поведінки. Тому регулярно виконуйте з учнями вправи для розвитку логічного мислення, наприклад, такі:

  • розв'язуйте з дитиною логічні задачі, ребуси. Також можна попрацювати з малюнками «знайди відмінності»;
  • грайте разом з  дітьми у логічні ігри, а також у шахи;
  • навчіть дискутувати, спираючись на факти та підтверждуючи свою позицію аргументами;
  • розвивайте інтуїцію, як не дивно, вона являє собою підсумок висновків з тієї інформації, яку мозок вже колись отримав;
  • навчіть дітей давати пояснення усім їхнім діям, вони мають аналізувати все, що роблять, та прораховувати варіанти: що буде, якщо залишити справу незавершеною, яким постає підсумок роботи.

Вправа «Знайди зайве слово»

Мета: Навчити знаходити спільні та відмінні риси явищ чи предметів.

Час: 5-10 хвилин.

Хід вправи: поясніть дитині, що серед названих слів є зайве, а йому потрібно його визначити. Ваша дитина має не лише знайти зайве слово, а й аргументувати свій вибір. Якщо дітям важко обрати слово одразу, розберіть кожне слово у рядку: що у них спільного, яке слово не відповідає загальній характеристиці.

Легший рівень:

Хоробрий, злий, відважний, сміливий.
Яблуко, слива, огірок, груша.
Молоко, сир, сметана, хліб.
Година, хвилина, літо, секунда.
Ложка, тарілка, каструля, сумка.
Сукня, светр, шапка, сорочка.
Мило, мітла, зубна паста, шампунь.
Береза, дуб, сосна, суниця.
Книга, телевізор, радіо, магнітофон.

Складніший рівень:

Дощ, сніг, град, блискавка, мряка.
Бавовна, вовна, нейлон, льон, шовк.
Неживий, апатичний, млявий, знімілий, чутливий.
Кидати, штовхати, жбурляти, метати, розкидати.
Бук, ясен, ялина, верба, клен.
Вишневий, червоногарячий, бордо, малиновий, шафрановий.
Кінь, вовчиця, лань, кобила, вівця.
Нарцис, гладіолус, пролісок, хризантема, тюльпан.

Вправа «Головне та другорядне»

Мета: Навчитися ціле поняття розкладати на компоненти та визначати пріоритети.

Час: 5 хвилин.

Хід вправи: ви назизиваєте поняття та формулюєте з чого воно складається. Дитина має обрати з кількох слів одне чи два, без яких поняття втрачає зміст, не може існувати. Наприклад:

Гра - гравці, штраф, карти, правила, доміно.
Війна - гармати, літаки, бій, солдати, командування.
Юність - любов, зростання, підліток, сварки, вибір.
Чоботи - каблук, підошва, шнурки, застібка, халява.
Сарай - стіни, стеля, тварини, сіно, коні.
Дорога - асфальт, світлофор, рух, автомобілі, пішоходи.

Вправа «Знайди помилку художника»

«Знайди помилку художника» - цілий напрям ігор, що розвивають логічне мислення. 

Мета: Розвиток уваги та вміння аналізувати картину в цілому та кожний її елемент окремо.

Час: 10-15 хвилин.

Хід вправи: Ви розповідаєте дітям, що художники часто бувають розсіяними і, малюючи картини, припускаються помилок, тому потрібно знайти, що ж намальовано неправильно. Важливо, щоб вони аргументували свої відповіді. Наступним кроком може стати малювання власних зображень з помилками. Діти можуть прокоментувати їх. 

"Що наплутав художник?"
"Що наплутав художник?"

Вправа «Знайди заховані предмети»

Мета: Розвинути увагу та навчитися із загального виділяти окремі елементи.

Час: 5 хвилин.

Хід вправи: Запропонуйте дитині уважно подивитися на малюнок та знайти, які речі заховано всередні інших предметів. 

Вправи для розвитку логічного мислення різноманітні та цікаві. Їх можна виконувати не лише для навчальння, а й як розвагу. Це цікаво та захопливо!

Спілкування з батьками і його вплив на становлення особистості підлітка

Підлітковий вік - період емансипації дитини від батьків, досягнення певного рівня автономії, незалежності від них. Цей процес є складним та багатовимірним і включає, як мінімум, три аспекти: емоційний, поведінковий і нормативний.

• Емоційна емансипація

Емоційна емансипація - перебудова всієї системи емоційних відносин підлітка, позбавлення від дитячої емоційної залежності від батьків, поява значимих емоційних відносин з іншими людьми. У перехідному віці емоційна залежність від батьків починає обтяжувати підлітка. Дозріває необхідність побудови нової, власної складної системи емоційних відносин, заснованих на взаєморозумінні, прихильності і повазі і вільних від залежності, такого середовища, центром якої є сам підліток, а не його батьки. Відносини з батьками продовжують займати в цій системі значне місце, але в неї включаються тепер і емоційні відносини до інших людей - дружба, любов. Ступінь драматичності переходу до емоційної автономії багато в чому залежить від поведінки батьків. Якщо батьки не розуміють закономірного характеру емоційної емансипації, вони часто відчувають образу, звинувачують дітей у черствості і невдячності, можуть заохочувати надмірну залежність дітей або самі звертаються за емоційною підтримкою до дітей. У такому випадку перехідний вік може надовго затягнутися.

• Нормативна емансипація.

Нормативна емансипація - формування у молодих людей своєї системи цінностей, нерідко відрізняються від тих, яких дотримуються його батьки. Ціннісна система особистості починає складатися в підлітковому віці, так як до цього часу дитина вже накопичує певну суму знань, набуває здатності до логічних міркувань, абстрагування, у нього виникає потреба до усвідомлення своєї особистості, свого місця серед інших людей.

• Поведінкові емансипація.

Поведінкова емансипація - прагнення звільнитися від контролю з боку батьків, відстоювання права на прийняття власного рішення без зовнішнього керівництва. Прагнення до поведінкової автономії у підлітків різко зростає, і вони наполегливо домагаються незалежності в ухваленні самостійних рішень. У старших класах підліток вже сам вирішує досить широке коло питань: розподіляє собі час, вибирає друзів, способи дозвілля, стиль одягу і т.п. Разом з тим ступінь поведінкової емансипації від батьків у підлітків може значно відрізнятися в різних сферах: в більш серйозних питаннях, наприклад виборі стратегії освіти, вони підпорядковуються батькам. Підлітки потребують того, щоб свобода давалася їм поступово, у міру того, як вони навчаться нею користуватися.

Поведінкова емансипація підлітка в найбільшою мірою лякає і хвилює батьків і часто стає причиною конфліктів у родині.

Перебуваючи в новому для нього поле дорослого життя, підліток шукає людей, які могли б виступити для нього в якості зразків для наслідування, своєрідних орієнтирів для побудови власної ідентичності. Цей етап можна недооцінювати дорослими, так як зникає зовнішнє буйство і вразливість підлітка. Може здаватися, що він вже подорослішав і не вимагає підтримки. Однак вона необхідна, але тільки в іншій формі. Для успішного придбання підлітком его-ідентичності дуже важливо, щоб він мав зразки позитивної інтеграції серед значущих дорослих. Це означає, що для підтримки підлітків батькам самим потрібно перебувати в інтегрованому стані. Якщо ж таких зразків не буде, сам підліток, найімовірніше, не досягне інтегрованого стану, буде відчувати невпевненість в своїх силах і можливостях, страх перед майбутнім.


Спілкування з однолітками і субкультура

Говорячи про вплив середовища на формування особистості підлітка, слід особливо зупинитися на специфіці спілкування з однолітками.

- По-перше, спілкування з однолітками - це дуже важливий специфічний канал інформації; по ньому підлітки та юнаки дізнаються багато необхідних речей, які з тих чи інших причин не повідомляють дорослі.

- По-друге, це специфічний вид міжособистісних відносин. Групова гра та інші види спільної діяльності виробляють необхідні навички соціальної взаємодії, вміння підкоряться колективові та в той же час відстоювати свої права, співвідносити особисті інтереси з суспільними.

- По-третє, спілкування з однолітками - це специфічний вид емоційного контакту.

Створення групової приналежності, солідарності, товариської взаємодопомоги не тільки полегшує підлітку автономізацію від дорослих, але і дає йому надзвичайно важливе почуття емоційного благополуччя і стійкості. Чи зумів він заслужити повагу і любов рідних, товаришів, має для підлітка вирішальне значення . Необхідно відзначити, що спілкування може сприяти реальному або ілюзійному посиленню «Я» підлітка через можливість самоствердження серед однолітків, досягнення і підтримки високого суспільного статусу. Реальне посилення «Я» можливо у випадку, якщо у підлітка дійсно є досягнення в якій-небудь області - спорті, музиці і т.п., - які значимі в підлітковому середовищі. Іноді деяке посилення «Я» здійснюється не за рахунок реальних успіхів, а через відчуття належності до групи, що дозволяє підлітку відчути сильне «МИ».

Тому підлітки настільки гостро сприймають критику дорослих на адресу своєї компанії - це означає ослаблення їх власного «Я». Вони відчувають тривогу за можливу втрату друзів, переживають, якщо дорослі при них надають ті чи інші виховні впливи. Однак насправді група однолітків для підлітка дає лише ілюзію сили.

Підліткова криза та особливості взаємодії з дорослими

Підлітковий вік - період розвитку дітей від 10-12 до 14-15 років. Фактично вступ в цей період може відрізнятися від зазначених цифр на рік або навіть більше в ту або іншу сторону. Підлітковий вік часто називають перехідним, тому що саме в цей період відбуваються суттєві зміни і в фізіології, і в психіці дітей, результатом яких є перехід від дитячого стану до дорослого.
Підлітковий період вважається важким, критичним, і цьому є об'єктивні причини.
Перша причина обумовлена значними відмінностями між вимогами, що висуваються суспільством до дітей і дорослих, відмінності в їх обов'язки і права. Доросле життя незрівнянно складніше і підліткові доводиться у відносно короткий термін освоювати це життя у всій її складності.
Друга причина труднощів підліткового віку - виключно швидкий темп фізичних і психічних змін підлітка. За короткий період підліток дуже сильно змінюється фізично, зовні, а так само психологічно. Підлітки особливо схильні до самоаналізу, не можуть зразу прийняти себе в новій якостей, соромляться свого нового вигляду. Для них часто виявляється незрозумілим сенс, а головне - необхідність змін.
Третя причина складнощів підліткового віку - накопичення до цього віку дефектів виховання. Раніше ці недоліки виразно не проявлялися в силу недостатньої самостійності дитини і неширокої сфери її діяльності та спілкування.
Четверта причинапов'язана з психологічними зрушеннями в ході статевого дозрівання, що виражається, перш за все, в зміні самосприйняття. Причому самосприйняття міняється як у зв'язку з інтенсивним розвитком і формуванням нового вигляду, так і в силу змінилася оцінки з боку оточуючих.
П'ята причина складнощів підліткового віку пов'язана з поступовим усвідомленням підлітками відмінностей їх положення в сім'ї. У кожній сім'ї свій уклад, і раніше діти цих відмінностей не помічали. У підлітковому віці починають усвідомлювати переваги та недоліки їх становища в різних сім'ях. Вчителі, батьки можуть в значній мірі знизити гостроту перехідного віку, якщо будуть добре розуміти сутність розвитку та змін, що відбуваються у підлітків.
Отже, беручи до уваги всі вищевикладені причини складнощів підліткового віку, можна зробити висновок про те, що формування особистості підлітка відбувається при безпосередньому впливі середовища, яке виховує, так і формує.
Далі розглянемо спілкування з батьками і його вплив на становлення ідентичності підлітка, спілкування з однолітками, а також вплив шкільного навчання і спілкування з педагогом на розвиток особистості підлітка.

Обійми здатні лікувати

Обійми та поцілунки впливають на розвиток дітлахів. Якщо в дитинстві потреба дитини в тактильному дотику не була задоволена, то хлопчики та дівчатка виростають з відчуттям порожнечі в середині. Це відчуття супроводжує їх протягом життя та спричиняє страх у разі зближення з іншими людьми (колегами, коханими, рідними).

Немовлятам дотики, обійми матусі та батька забезпечують відчуття повної безпеки - батьки поряд й страх зникає. Коли діти трохи підростають, їм так само потрібні дотики та обійми, навіть коли стають самостійними та починають освоюватися у колективі інших маленьких дітей. Чи доводилося вам бачити, як маленька дитина грається, бігає неподалік мами на прогулянці, повсякчас підбігаючи, торкаючись мами чи обіймаючи її? А коли малюк випадково впаде, що перше допомагає замість знеболювального? Звісно - це матусині обійми та поцілунки!

До речі, учені виявили, що енергія, яку віддає матуся дитині, обіймаючи її чи гладячи по хворому місцю, дійсно здатна полегшити біль, адже вона заряджена материнською любов'ю. У людини найбільше енергії згущується в руках. Якщо розвивати ці здібності, можна лікувати себе й інших людей. Але це потребує значних енергетичних затрат і сил. Після таких лікувань людина відчуватиме втому, буде знесилена, тому не всі до цього готові. З рідною дитиною це відбувається природним шляхом. Мати на підсвідомому рівні поцілунками, наче кішка «зализує» рани дитинчаті, а обіймами зупиняє біль. Таким чином можна полегшити, зовсім позбавити дитину як від болю розбитого коліна, так і від психологічного болю (розчарування в першому коханні, сварка з другом тощо).

Обійми не лише матері, але й батька та інших близьких можуть мати анестетичний ефект, але лише тоді, коли є щира безумовна любов до дитини. Учені робили експерименти та виявили, коли дітям роблять медичні маніпуляції, реакція дітей без батьків і з ними різниться. У другому випадку малюки спокійніше поводилися під час процедури, особливо, коли відчували тактильний дотик рідних.

Що ж включає в себе психологічна готовність до навчання в школі?

Важливим є те, що майбутній школяр «починається» з позитивного ставлення до школи, бажання вчитися, прагнення до здобуття знань. Величезну роль у прояві такого ставлення відіграють правильне уявлення дітей про навчальну працю та шкільне життя. Вони допомагають збагнути дітям всю серйозність навчальної діяльності та відповідально ставитися до учнівських обов'язків. Батькам треба пам'ятати це, щоб роботу в цьому напрямку будувати на перспективі радісного очікування дня, коли малюк стане школярем: постійно переконувати, що навчання в школі - це серйозна праця, унаслідок чого дитина дізнаватиметься щось нове.
Не варто залякувати труднощами, що можуть вплинути на навчання. Треба пам'ятати про те, що в школі часто буває робота не цікавою, але важливою, яку потрібно виконувати, слід привчати дитину підкорятися слову «треба». Варто формувати вміння доводити почату справу до кінця, переборювати труднощі, переживати задоволення від зробленого, не засмучуватися невдачею.
Прагнення йти до школи живиться передусім пізнавальною спрямованістю дошкільника, яка розвивається на основі властивої дітям допитливості і на кінець дошкільного дитинства набирає форм пізнавальної активності. Тому батьки повинні сприяти формуванню допитливості, здатності розділяти відоме й невідоме, переживати почуття задоволення від набутих знань, радості й захоплення від виконання інтелектуальних завдань.
Розумова готовність дітей до школи не зводиться тільки до оволодіння певною кількістю знань про навколишнє. Важливий не тільки обсяг тих знань, які має дитина, скільки їх якість, ступінь усвідомленості, чіткість. Саме тому важливо не вчити дитину читати, а розвивати мовлення, здатність розрізняти звуки, не вчити писати, а створювати умови для розвитку моторики, і особливо рухів руки і пальців.
Необхідно розвивати у дітей здібності слухати, розуміти зміст прочитаного, вміння переказувати, проводити зорове зіставлення. Розумова готовність визначається як умінням дошкільника розв'язувати прості задачі, робити звуковий аналіз слова або зв'язно розповідати про зображення на картинці, так і тим, якою мірою доступні операції аналізу, синтезу, порівняння, класифікації.
Є діти, які не досягають такого рівня розумового розвитку, за якого вони можуть успішно включитися в навчальний процес, зазнають у першому класі значних труднощів, навіть в умовах незалежного індивідуально підходу до них. У таких випадках очевидна не готовність до навчання.
Необхідно, щоб дитина вміла слухати дорослого і сприймати його вказівки, керуватися ними під час занять, усвідомлювати необхідність запитати, якщо завдання не зрозуміле, оцінювати свою роботу. До початку навчання у школі майбутні першокласники мають оволодіти такими поняттями: «більше», «менше», «однаково», «стільки само», «короткий і довгий», «старший і молодший»; уміти порівняти найпростіші предмети.
Вольова готовність дітей до школи означає здатність керувати своєю поведінкою, довільно спрямовувати свою психічну діяльність. саме певним рівнем вольового розвитку маленького школяра обумовлюється його здатність зосереджуватися на виконанні шкільних завдань, скеровувати увагу на уроці, довільно запам'ятовувати й відтворювати матеріал. Формуванню у першокласників відповідальності за учнівські справи, сумлінного ставлення до своїх учнівських обов'язків сприяють розвинені батьками в період дошкільного дитинства мотиви елементарної обов'язковості правил поведінки та вимог дорослих. Тому важливим завданням у період підготовки дитини до школи має стати виховання у майбутніх школярів почуття відповідальності, самостійності, організованості, готовності трудитися; формування правильних моральних уявлень, готовності поділитися, поступитися, прийти на допомогу. Обізнаність із моральними нормами, які визначають людські взаємини, здатність дотримуватись правил поведінки в колективі - надійний компас для новачка в новому середовищі.
Одне з першочергових завдань сім'ї, у забезпеченні загальної готовності дитини до школи полягає у тому, щоб сприяти її нормальному фізичному розвитку, виробленню санітарно-гігієнічних навичок, умінь самообслуговування і побутової праці. Туди входить піклування батьків про нормальне харчування малюка, загартування організму, медичне обстеження.
Успішність навчання в школі багато в чому залежить від функціонального розвитку і стану здоров'я дитини. Дитячий організм сприйнятливий до негативних зовнішніх впливів через морфологічну та функціональну незавершеність усіх систем і органів.
Навантажень зазнає несформований опорно-руховий апарат, коли доводиться протягом тривалого часу утримувати статичну позу. Тому треба слідкувати, щоб у дитини не відбулося викривлення хребта. Слабко розвинені також дрібні м'язи кисті, тому в дітей часто втомлюється рука. Ступенем розвитку вищої нервової діяльності зумовлені незначна кількість уваги, недостатність внутрішнього гальмування, швидке зростання збудження, що зовні виявляється у зайвій рухливості та чисельних відволікань від діяльності, коли вона вимагає зосередження. Усе це необхідно враховувати дорослим, будуючи свою взаємодію з дитиною.
Психологи підкреслюють, що підготовка до школи повинна полягати не тільки і не стільки в навчанні дитини спеціальних знань і вмінь, скільки в загальному розвитку її розумових здібностей і пізнавальних інтересів, у формування вміння спостерігати й узагальнювати явища і на основі цього робити певні висновки.

Десять заповідей для мами і тата майбутнього першокласника 

Починайте «забувати» про те, що ваша дитина маленька. Давайте їй посильну роботу дома, визначте коло її обов'язків. Зробіть це м'яко: «Який ти в нас уже великий, ми навіть можемо довірити тобі помити посуд». Визначте загальні інтереси. Це можуть бути пізнавальні інтереси (улюблені мультфільми, казки, ігри), так і життєві (обговорення сімейних проблем).

Залучайте дитину до економічних проблем родини. Поступово привчайте порівнювати ціни, орієнтуватися в сімейному бюджеті (наприклад, дайте гроші на хліб і на морозиво, коментуючи суму на той й на інший продукт).

Не лайте, а тим більше - не ображайте дитини в присутності сторонніх. Поважайте почуття й думки дитини. На скарги з боку навколишніх, навіть учителя або вихователя, відповідайте: «Спасибі, ми обов'язково поговоримо на цю тему».

Навчіть дитину ділитися своїми проблемами.

Обговорюйте з нею конфліктні ситуації, що виникли з однолітками і дорослими. Щиро цікавтеся її думкою, тільки так ви зможете сформувати в неї правильну життєву позицію.

Постійно говоріть з дитиною.

Розвиток мовлення - запорука гарного навчання. Були в театрі (цирку, кіно) - нехай розповість, що більше всього сподобалося. Слухайте уважно, ставте запитання, щоб дитина почувала, що вам це цікаво.

Відповідайте на кожне запитання дитини.

Тільки в цьому випадку її пізнавальний інтерес ніколи не згасне.

Постарайтеся хоч іноді дивитися на світ очима вашої дитини. Бачачи світ очима іншого - основа для взаєморозуміння.

Частіше хваліть вашу дитину.

На скарги про те, що щось не виходить, відповідайте: «Обов'язково вийде, тільки потрібно ще раз спробувати».

Формуйте високий рівень домагань. І самі вірте, що ваша дитина може все, потрібно тільки допомогти. Хваліть словом, усмішкою, ласкою й ніжністю.

Не будуй те ваші взаємини з дитиною на заборонах. Погодьтеся, що вони не завжди розумні. Завжди пояснюйте причини ваших вимог, якщо можливо, запропонуйте альтернативу.

Повага до дитини зараз - фундамент шанобливого ставлення до вас тепер і в майбутньому.

Поради психолога для батьків гіперактивної дитини 

- Виховуйте у дитини інтерес до якого-небудь заняття. Йому важливо відчувати себе вмілим і компетентним у галузі. Завдання батьків - знайти ті заняття, які б «вдавалися» дитині і підвищували його впевненість у собі. Вони будуть « полігоном » для вироблення стратегії успіху. Добре, якщо у вільний час дитина буде зайнята своїм хобі. Однак не слід перевантажувати дитину заняттями в різних гуртках, особливо в таких, де є значні навантаження на пам'ять і увагу, а також, якщо дитина особливої радості від цих занять не відчуває.

- У своїх відносинах з дитиною дотримуйтеся «позитивної моделі». Хваліть його в кожному випадку, коли він цього заслужив, підкреслюйте навіть незначні успіхи. Пам'ятайте, що гіперактивні діти ігнорують догани та зауваження, але чутливі до найменшої похвали.

- Не вдавайтеся до фізичного покарання. Ваші стосунки з дитиною повинні грунтуватися на довірі, а не викликати страх. Дитина завжди повинна відчувати вашу допомогу і підтримку. Спільно вирішуйте труднощі, які виникають у дитини в процесі спілкування.

- Частіше говоріть «так», уникайте слів « ні» і «не можна ».

- Доручіть дитині частину домашніх справ, які необхідно виконувати щодня ( ходити за хлібом, годувати собаку і т. д.) і ні в якому разі не виконуйте їх за нього .

- Заведіть щоденник самоконтролю і відзначайте в ньому разом з дитиною її успіхи вдома і в школі. Зразкові графи: виконання домашніх обов'язків, навчання в школі, виконання домашніх завдань.

- Введіть бальну або знакову систему винагороди ( можна кожен хороший вчинок відзначати зірочкою, а певну їх кількість винагороджувати іграшкою, солодощами або давно обіцяною поїздкою).

- Уникайте завищених або, навпаки, занижених вимог до дитини. Намагайтеся ставити перед ним завдання, що відповідають його здібностям.

- Визначте для дитини рамки поведінки - що можна і чого не можна. Вседозволеність однозначно не принесе ніякої користі. Незважаючи на наявність певних недоліків, гіперактивні діти повинні справлятися із звичайними для всіх підростаючих дітей проблемами. Ці діти не потребують того, щоб їх усували від вимог, які застосовуються до інших.

- Не нав'язуйте їй жорстких правил. Ваші вказівки повинні бути вказівками, а не наказами. Вимагайте виконання правил, що стосуються її безпеки і здоров'я, відносно інших не будьте настільки прискіпливі.

- Зухвала поведінка вашої дитини - це його спосіб привернути вашу увагу. Проводьте з ним більше часу: грайте, вчіть, як правильно спілкуватися з іншими людьми, як вести себе в громадських місцях, переходити вулицю та іншим соціальним навичкам.

- Вдома слід створити для дитини спокійну обстановку. Ідеально було б надати йому окрему кімнату. У ній має бути мінімальна кількість предметів, які можуть відволікати, розсіювати його увагу. Колір шпалер повинен бути не яскравим, заспокійливим, перевага надається блакитному кольору. Дуже добре організувати в його кімнаті спортивний куточок (з поперечиною для підтягування, гантелі для відповідного віку, еспандери, килимок та ін.).

- Створіть необхідні умови для роботи. У дитини повинен бути свій куточок, під час занять на столі не повинно бути нічого, що відволікало б його увагу. Над столом не повинно бути ніяких плакатів і фотографій.

- Уникайте по можливості великих скупчень людей. Перебування в магазинах, на ринках і т. п. надає на дитину надмірно збудливу поведінку.

- Оберігайте дитину від перевтоми, оскільки вона призводить до зниження самоконтролю і наростання рухової активності. Не дозволяйте йому подовгу сидіти біля телевізора.

- Намагайтеся, щоб дитина висипалася . Недолік сну веде до ще більшого погіршення уваги і самоконтролю. До кінця дня дитина може стати некерованою.

- Розвивайте у нього усвідомлене гальмування, вчіть контролювати себе. Перед тим, як щось зробити, нехай порахує від 10 до 1 .

- Пам'ятайте ! Ваш спокій - найкращий приклад для дитини.

Двадцять порад батькам про те, як виховати успішних дітей
1. Читайте дитині, читайте з дитиною, слухайте, коли вона читає. Хай вона бачить, що ви читаєте.
2. Навчіть дітей бути незалежними, не робіть все за них. Знайдіть інформацію про те, яких навичок потрібно очікувати від дитини певного віку. (Наприклад, коли вона має вміти зав'язувати шнурки).
3. Нещодавні дослідження (опубліковані виданням Business Insider) свідчать, що найуспішнішими стають люди, яких у дитинстві батьки привчили робити щоденні домашні справи, в яких був розклад. Тож давайте дітям роботу по дому.
4. Встановіть правила і будьте послідовними, дотримуйтесь правил і розпорядку дня для дитини.
5. Будьте авторитетними, а не авторитарними. Не кричіть на дітей, не будьте жорсткими.
6. Слухайте дітей, відкладіть геть свої телефони. Вчіться спілкуватися наживо.
7. Інколи батьки кажуть: "Я говорю зі своєю дитиною". Але вони говорять до неї, а не з нею. Якщо ви маєте спільну розмову, тоді навчаєте дитину, як спілкуватися із суспільством.
8. Ми говоримо, що діти мають свободу вибору, але вони не народжуються зі здатністю робити хороший вибір. Тому наша відповідальність - навчити цього. Це не означає відкривати шафу і казати: обирай, що одягнути. Адже дитина може взимку обрати футболку. Дайте натомість вибрати серед трьох речей, які підходять до погоди і місця, в яке йде дитина.
9. Якщо дитина не хоче робити вибір, або їй не подобається те, що їй запропонували, ваше завдання - навчити її контролювати емоції. Діти мають розуміти, що емоції, які вони відчувають, - справжні. Ми маємо навчити їх називати "злість", "радість", "щастя", контролювати і розпізнавати в інших. А також розуміти, що вони справжні для іншої людини.
10. Сфокусуйтеся на процесі, а не результаті. Діти потребують простору для помилок, бо навчаються. Вони мають навчитися виправляти помилки й бути відповідальними за свій вибір.
11. Двомовність або знання багатьох мов допоможе дитині в майбутньому, бо їй доведеться працювати з людьми, які не знають її рідної мови.
Лінгвістичні навички включають у себе щось більше, ніж просто володіння мовою. Вивчаючи мову, ви вивчаєте також, ким є люди, які нею говорять, їхню культуру.
12. Не вимагайте від дітей говорити іноземною мовою після першого заняття. Для вільного соціального спілкування потрібно 2-3 роки, а вільне володіння академічною мовою потребує до семи років вивчення. Усе приходить з часом.
13. Заняття музикою допомагає розвивати слухову пам'ять, а отже - полегшує вивчення мов.
14. Не знаю, чому "нудно" стало поганим словом. Нудьгувати - добре, це дає час подумати.
15. Коли діти роблять щось добре - хваліть їх, але не так, щоб вони вважали себе королями та принцесами. Так у них розвинеться здорова самооцінка, і вони знатимуть, коли похвала заслужена, а коли - недоречна.
16. Допомагайте дітям формувати образ здорової людини. Зараз дівчатка думають, що повинні мати ідеальну шкіру, пишні губи, бути дуже худими. Пам'ятайте, що стандарти краси постійно змінюються.
17. Коли ви нарікаєте на школу чи вчителя - знайте, що це вплине на здатність школи навчати вашу дитину.
18. Не забувайте приділяти час собі, щоб дитина бачила, що ви особистість. Не робіть її найважливішою у своєму житті так, щоб у вас не було стосунків з іншими людьми - це вплине на її власну здатність будувати стосунки.
19. Розвивайте в дитині сильне відчуття родини. Запровадьте сімейні ритуали, які робитимете разом. У вас має бути спільний сімейний час - наприклад, обід.20. Допомагайте дітям зрозуміти їхнє місце у світі - діліться з ними мовою вашої родини, розповідайте родинну історію чи спогади.

Як підготувати дитину до шкільного життя? 

Продовження публікації, початок на сторінці вчителя-реабілітолога.

Соціальний компонент

Уміння:

•вступати в контакт як з однолітками, так і з дорослими;

•гармонійно поєднувати виразні, вербальні та не вербальні засоби спілкування ;

•прийняти навчальне завдання та вказівку ;

•співпрацювати;

•будувати відносини з однолітками в процесі спільної діяльності - брати до уваги думку іншого, зважати на нього, доброзичливо взаємодіяти ;

•дотримуватися правил і норм поведінки в соціальному середовищі ;

•об′єктивно оцінювати вчинки оточення відповідно до норм поведінки ;

•організувати робоче місце, підтримувати порядок на ньому.

Емоційно-вольовий компонент

•упевненість у собі ;

•переважання позитивного настрою;

•прагнення стримувати негативні емоції;

•уміння керувати своєю поведінкою;

•рівень розвитку емоційної стійкості;

•довільність пізнавальних процесів, зокрема: сприймання, мислення, пам'яті й уваги ;

•довільність поведінки-здатність робити не лише те, що цікаво, а й те, що потрібно, доводити розпочату справу до кінця;

•здатність оцінювати свої дії та дії інших.

Розвивайте в дитини:

- здатність розпізнавати та розуміти невербальні й вербальні прояви емоцій інших людей;

- вищі почуття й емоції -співчуття, відповідальність, гордість тощо;

- глибину та стійкість у прояві почуттів;

- довільність у керуванні емоціями та почуттями;

- вміння виражати свої думки, емоції та бажання, бачити емоції та настрій інших, прагнути враховувати це під час взаємодії;

- здатність тривалий час виконувати не дуже захопливе завдання, уміння долати труднощі, доводити розпочату роботу до кінця;

- здатність довільно регулювати поведінку (посидючість) та пізнавальні процеси за допомогою слова (слухати й не перебивати);

- здатність до рефлексії, оцінки своєї діяльності;

- потребу в успіху.

Інтелектуальний компонент

•розвинуте сприймання-диференційований зоровий аналіз і синтез, сформованість зорово-просторових уявлень;

•сформованість слухового сприймання-диференціація звуків мовлення, сформованість початкових форм звукового аналізу та синтезу слів;

•стійка пізнавальна увага-достатньо сформовані обсяг, стійкість, розподіл, переключення, концентрація; здатність до тривалого зосереджування;

•довільна пам′ять-сформована вербальна механічна пам′ять, легкість запам′ятовування слів на слух; розвинена образна зорова оперативна пам′ять; здатність до логічного запам′ятовування;

•мислення та мислені операції-сформованість операцій та основних видів мислення;

•усне мовлення-розвиток діалогічного та монологічного мовлення, правильна вимова всіх звуків; достатній обсяг словникового запасу та правильне розуміння значення засвоєних слів; уміння граматично правильно формувати речення;

•дрібна моторика та зорова координація-розвиток аналізуючих систем (орієнтування у просторі), дрібної моторики;

•здатність до навчання-здатність розуміти та приймати навчальне завдання, свідомо підпорядковувати свої дії правилам, загально визначеному способу дій.

Мотиваційний компонент

•наявність пізнавальних інтересів-зацікавленість у навчанні, здобуванні знань, умінь і навичок,отриманні нової інформації про довкілля; сформований особистий інтерес до нового, власне шкільного змісту занять;

•готовність до зміни соціальної позиції;

•бажання вчитися-«почуття необхідності навчання», допитливість,потреба в самостійному пошуку відповідей на питання, що цікавлять;

•наявність у дитини змістовного уявлення про підготовку до школи;

•надання переваги колективним заняттям над індивідуальним навчанням удома;

•дисциплінованість;

•прийняття традиційного для навчання способу оцінювання; визнання авторитету вчителя.

Щоб підготувати дітей до навчання у школі:

•проведіть цілеспрямовані бесіди про школу;

•організуйте екскурсії до школи та класу;

•обговоріть зміст картин, ілюстрацій і листівок із зображенням учителів, школярів і класу та малюнків, зроблених колишніми випускниками дитячого садка на цю тему;

•прочитайте художню літературу про школу;

•запропонуйте серію сюжетно-рольових і режисерських ігор на тему «Школа».

Орієнтовні запитання для бесіди з дітьми про школу:

•Навіщо потрібно вчитися? А ти хочеш вчитися? Чому?

•Як називається професія людини, яка вчить дітей?

•Яким ти собі уявляєш вчителя?

•Що необхідно учням для школи?

•Як можна здогадатися, що знаходишся в будівлі школи?

•Які приміщення є в школі і навіщо вони потрібні?

Як формувати шкільну зрілість дошкільника?

•дотримуйтеся психолого-педагогічних принципів освіти-системності, послідовності, індивідуальності, гуманності, оптимістичного прогнозування тощо;

•переорієнтовуйте увагу з «інформаційного» впливу на діяльнісний підхід;

•створюйте позитивну емоційну включення у діяльність;

•використовуйте діалогічну форму спілкування;

•забезпечуйте можливості самостійного вибору;

•підтримуйте будь-яку творчу ініціативу;

•уникайте критики невдалих творчих спроб;

•поєднуйте індивідуальні та колективні форми роботи;

•враховуйте індивідуальні, вікові особливості під час прояву нахилів та здібностей.

Особистісно-орієнтовна освітня модель

підготовки дитини до школи

•дорослий у спілкуванні з дітьми дотримується принципу «не поряд, не над, а разом»;

•мета дорослого -сприяти становленню дитини як особистості;

•завдання дорослого -забезпечити дитині почуття психологічної захищеності, довіру до світу, радість існування; формувати основи особистості, особистісної культури; розвивати індивідуальність дитини;

•способи спілкування -розуміти, визнавати та визнавати особистість дитини, ставати на її місце, враховувати її погляди, а не ігнорувати її почуття та емоції;

•тактика спілкування -співробітництво;

•позиція дорослого -виходити з інтересів дитини та перспектив її подальшого розвитку як повноцінного члена суспільства;

•погляд на дитину як на повноправного партнера в умовах співробітництва.

Консультацію підготовлено Гришиною І.О. та Карнадуд А.В. по матеріалам презентації

Ірини Білої, провідного наукового співробітника лабораторії психології творчості Інституту психології ім. Г. С. Костюка НАПН України, доктора психологічних наук, професора.

Розвиваючі вправи спрямовані на стимулювання властивостей уваги:

- зосередження;

- концентрація;

- стійкість;

- переключення.

ГРИ НА РОЗВИТОК МОТОРНО-РУХОВОЇ УВАГИ ДЛЯ ДІТЕЙ

 ДОШКІЛЬНОГО ТА МОЛОДШОГО 

ШКІЛЬНОГО ВІКУ

ХТО ЛІТАЄ?

Дорослий вимовляє слова. Якщо він називає літаючий предмет, дитина відповідає "літає" і зображує, що махає крилами. Якщо названий нелітаючий предмет, то дитина мовчить і не піднімає руки.

ЇСТІВНЕ-НЕЇСТІВНЕ

Залежно від названого предмета (їстівний він чи ні) дитина повинна ловити або відбивати м'яч, кинутий дорослим.

ОВОЧІ ТА ФРУКТИ

Дітям зачитуються назви овочів і фруктів, якщо називається фрукт, то малюк повинен присісти, якщо овоч, то підстрибнути.

ВУХО-НІС

Дитина слухає команду: "Вухо" і торкається до вуха. "Ніс" - торкається до носа. Дорослий спочатку виконує завдання разом з дитиною, потім навмисне допускає помилки. Дитина має бути уважної і не помилитися.

ЗАБОРОНА РУХУ

Ведучий показує дітям рух, який повторювати не можна. Потім він показує різні рухи руками й ногами. Той, хто повторив заборонений рух, вибуває з гри. Забороненим може бути будь-який рух або поєднання рухів.

ПО НОВИХ МІСЦІЯХ

Кожна дитина по команді дорослого змінює своє місце і розбігається «по нових місцях».Інструкція: кожен з вас повинен встати в кружечок-будиночок. Коли я скажу: «На прогулянку!», всі за мною один за одним почнуть «гуляти». Але коли я скажу: «По нових місцях!», всі повинні знайти собі нове кружечок-будиночок. Хто займе новий будиночок останнім - вважається переможеним. Починаємо гру!Примітка. Ходити «на прогулянку» можна під музичний супровід або пісню.

ВУХО ГОРЛО НІС

За командою «носик!» Дитина повинна доторкнутися пальцем до носа, «вушко!» - до вуха і т. д. З трьох років ускладнюємо завдання: просимо торкнутися правої руки, лівого вуха і т. д. (Перед початком гри потрібно переконатися, що руки чисті, а нігті коротко підстрижені).

ЗАПАСИ НА ЗИМУ

Закриваємо складені стільці і диванні подушки покривалом. Це будиночок для «зайців». Помічено, що «зайці» дуже люблять запасатися на зиму харчами. Пропонуємо дослідити дітям миті овочі і фрукти і на дотик і по запаху визначити, що за здобуток їй дістався: "Жорсткий, з пухирцями? Правильно, огірок! Маленький, схожий на м'ячик? Звичайно, мандарин!".БУДІВЕЛЬНИКИЗаплющуємо очі, або зав'язуємо хустку на очі. Беремо кубики і пропонуємо малюкові разом побудувати на дотик вежу.

ТОП-ХЛОП

Дорослий вимовляє фрази. Деякі з них відповідають істині, інші - повна нісенітниця (наприклад: «трава синя», «взимку жарко»). Правильні думки малюк винагороджує оплесками. Почувши неправильні, повинен тупнути. Швидкість нарощуємо поступово.

Обираємо іграшку малюку

Обирати іграшки - справжня наука, яку доводиться опановувати батькам, щоб їхнє чадо росло щасливим та пізнавало навколишній світ. Саме під час ігор малюк вчиться спілкуватися, виражати емоції, думати. Іграшки допомагають дитині моделювати різні життєві ситуації та «приміряти» на себе обов'язки дорослих.
Гра - це основна діяльність дошкільнят, а іграшки - це засоби гри. Гратися дитині потрібно, щоб вона всебічно розвивалася, передусім інтелектуально, психічно та емоційно.
Батькам треба обирати не лише якісні іграшки, але й такі, що відповідають віку дитини, адже те, що було цікаво малюку в два роки, навряд чи захопить його у п'ять. І навпаки, те з чим дитина з легкістю розбереться у старшому віці, не викличе інтересу, скажімо, у малюка, якому щойно виповнився рік. Щоправда, іграшкою може стати будь-який предмет, який опиняється під рукою, наприклад, листочок чи звичайна ниточка, а не лише ляльки та машинки з крамниці.
Іграшка має викликати у дитини емоції, насамперед позитивні, відчуття прекрасного. Обираючи її, мати або батько мають інтуїтивно відчути, що їхній дитині вона сподобається. Малюк може підказати батькам, що він хоче. Треба, щоб бавлячись, дитина не лише вчилася, але й отримувала задоволення та відчувала себе щасливою.
Іграшки мають бути різного розміру, кольору та з різного матеріалу. Завдяки цьому малюк поступово зрозуміє, що є маленькі предмети і великі, дерев'яні, металеві чи пластмасові.
М'які іграшки потрібно купувати малюкам, коли їм лише два або три місяці. Вони їм потрібні, щоб розвивати тактильні відчуття, для розвитку світосприйняття. Бажано, щоб за розмірами та кольором іграшки були наближені до своїх природних форм, як, наприклад, справжні зайчик або півник. Але так буває не завжди, тож коли дитина підросте, їй треба пояснити, що насправді звірі, наприклад, ведмеді - великі, але для іграшки такого великого розміру в квартирі немає місця.
Варто звернути увагу на те, що особливо позитивний вплив на розвиток особистості дитини справляють іграшки, які вони виготовили разом із батьками, наприклад, ляльки-мотанки або якісь вироби з дерева. Це вчить малюків взаємодіяти з людьми та співпереживати. На жаль, майструвати вміють не всі, тож за таких обставин головне - правильно обрати іграшку у сучасних крамницях, а потім гратися нею з сином або донькою.
Іграшку для малюків до трьох років бажано купувати без дитини, бо в крамниці її може сподобатися те, що їй не підходить, а відмовити буде непросто. Якщо дитина старшого віку, а в крамниці дуже великий вибір, то батькам теж краще зробити покупку самостійно, але треба звернути увагу на побажання сина чи доньки.
Сьогодні в крамницях і на ринках можна побачити такі іграшки, що навіть дорослому важко зрозуміти, який це персонаж і яке його призначення.
Це біда нашого суспільства, яку нав'язують нам сучасні анімація та інформаційні технології. Батьки мають критично ставитися до цієї проблеми. На жаль, заборонити продавати ляльки-страшилки або якихось незрозумілих істот ніхто не може. Треба передусім думати, чи принесе користь ця іграшка. Також усе залежить від того, які якості хочуть виховати батьки у дитини.
Для формування правильної статевої ідентифікації бажано, щоб дівчата здебільшого гралися традиційними дівочими іграшками - ляльками і ведмедиками, а хлопчики - машинками, дитячими наборами інструментів тощо. Але в тому, що хлопчики цікавляться ляльками, а дівчата машинками, немає нічого поганого.
Іграшки можуть нести небезпеку!
Батькам обов'язково треба звернути увагу, щоб на іграшці був ярлик з інформацією про виробника та для дітей якого віку цей предмет. Усі написи мають бути зрозумілою для покупця мовою. До гумових або пластмасових іграшок, якими гратимуться діти молодшого віку, вимоги більш жорсткі, бо малюки зазвичай тягнуть усе до рота. Не купуйте іграшку без упаковки, особливо м'яку. Вітчизняні іграшки якісніші, бо їх тестують на виробництві, зокрема перевіряють розмір дрібних деталей, чи міцно пришиті очі, носики та ґудзики, щоб дитина не могла їх відірвати і проковтнути. А про якість багатьох імпортованих іграшок покупцям доводиться лише здогадуватися.
Батьків мають насторожити і дуже яскраві кольори та різкий запах іграшки.
До складу яскравих барвників входять формальдегіди та інші хімічні речовини. Якщо дитина бере до рота таку іграшку, це може негативно вплинути на її здоров'я.

© 2020 ІРЦ ЮМР, Одеська область, м. Южне, проспект Григоріївського Десанту,26-а
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати